Stāsts ir par plīts vai plātņu tipa pamatu mājiņai līdz 30m².
Kādēļ tieši plīts pamats? Plīts pamats, jo samērā augsti grunts ūdeņi. Ja grunts ūdeņi ir zemi - dziļāk par 1,5 m, tad var veidot lentveidīgo pamatu.
Pirmais darbiņš, ko jādara, ir jāizņem augsne no pamatu laukuma. Piemēram, ja plānojat būvēt mājiņu 5*5, tad 5,5 * 5,5 jāsagatavo būvlaukums. Un tā - sadzen stūros mietiņus un var sākt rakt. Cik dziļi? Manā gadījumā bija apmēram lāpstas dziļumā jārok - t.i. 30-40cm.
Kad izņemta augsne placīti kārtīgi salaista, lai tas nosēstos/pieblietētos.
Tagad šī vieta ir jāpiepilda ar stabilu materiālu, vēlams, tādu, kas labi blietējas. Šeit var izmantot gan šķembas, gan granti, gan sajauktas šķembas ar granti, gan lieli laukakmeņi. Aizpilda placīti līdz zemes līmenim. Runājot par ģeotekstilu – man šķiet lieki tēriņi un es to neizmantoju, jo, manuprāt, ka tas izjauc kapilārā mitruma ķēdīti. Savukārt kapilārais mitrums varētu būt tas, kas labi satur blietētu materiālu, savukārt bez kapilārā mitruma materiāls paliek irdens, piemēram, grants. Tā kā nolēmu par labu senām tehnoloģijām - ģeotekstilu neizmantoju.
Nākamais slānis, kuru liku ir šķembas - apmēram 5-8 cm, iekš kurām iestrādāju drenāžas cauruli 80mm. Tas ar domu, kad pavasarī atkusnis vai stipras lietusgāzes - lai aizved lieko ūdeni prom no pamatu zonas. Drenāžas cauruli liku ar kritumu uz zemāko vietu, kur aptuveni vienu metru izvilku ārpus pamatu zonas. Izvadu aizbēršu ar šķembām, lai liekais ūdens (ja tāds būs) viegli var aiziet zemē ārpus pamatiem.
Nākamo slāni izvēlējos mālainu granti + šķembu maisījumu - apmēram 10cm. Šādu maisījumu var iepirkt karjerā, to izmanto grants ceļu būvei. Šis materiāls ļoti labi blietējas. Protams, var izmantot arī šķembas. Šo slāni liku, jo vēlējos celtni pacelt mazliet augstāk.
Šo visu salaista ar ūdeni un sablietē.
Taisa formu betonam. Man bija krājumā brusas 15*15 tās arī izmantoju formas izbūvei.
Pa stūriem brusas nostiprina un forma sanāk diezgan stabila.
Ieklāj iekš formas hidroizolāciju. Hidroizolācijai es izmantoju ruberoīdu. Klāj ruberoīdu katru nākamo sleju pārlaižot pāri iepriekšējai.
Armatūra.
Armatūra manā gadījumā īpaši stipra un sarežģīta nebija nepieciešama, jo uz dotā pamatiņa plānots likt mazu karkasa veida mājiņu 5,5m * 4,0m. Tā kā izvēlējos armatūru 8mm un liku to ar rūtiņu ik pa 30 cm krustpunktos to pārsienot ar armatūras drāti. Lai armatūra nesanāktu uz pašas pamatnes - cēlu to uz ķieģeļiem, tas ir 75mm no hidroizolācijas un tā sanāca tieši viducī. Uz doto namiņa izmēru aizgāja ap 30gb. sešmetrīgas armatūras.
Betonēšana.
Betonu maisīju diezgan sausu ar bumbierveidīgo maisītāju uz 130l. Sausu tādēļ, ka, pirmkārt, tas būs stiprāks, otrkārt, to var ļoti labi sablietēt ar savu svaru pāri staigājot.
Cementu ņēmu "super cement" c42,5. Grants parastā - celtniecības 2-4mm, šķembas smalkās.
Apakšai maisīju šādas proporcijas: cements 1 / šķembas 2 / grants 3. Virskārtai(apmēram20-30mm maisījumu veidoju bez šķembām, lai varētu to gludāk nolīdzināt ar rīvdēli. Šāds maisījums sāk saķert nākamās dienas pēcpusdienā/vakarā, tādēļ svarīgi, lai tas nesalītu agrāk. Vienam strādājot - šādu posmu pa vienu dienu ir ļoti smagi samaisīt un saliet, tādēļ, labi, ja ir palīgs. Man sanāca tā, ka palīga nebija un sabetonēju divās dienās.
Uz doto placīti izgāja viena krava grants ap 7 tonnām, apmēram ap 18 maisi cementa, 2 tonnas šķembu. Ja nedaudz paliek pāri grants ar šķembām - to beigās var izmētāt apkārt pamatam - tā kā to var ņemt arī vairāk. Galvenais, lai nav par maz.
Atliek tikai pirmās dienas pamatiņu kārtīgi saliet (ja nav lietus) un viss. Pēc mēnešiem diviem noņemšu formas un skatīšos, kas iznācis.
Pasākuma aptuvenās izmaksas:
Grants šķembu maisījums – 110 eur;
Forma/veidnis – 30 eur;
Celtniecības grants – 140 eur;
Šķembas – 60 eur;
Ruberoīds – 20 eur;
Armatūras – 55 eur;
Cements – 80 eur;
Protams, pluss paša darbs un laiks.
Kā redzams - tad šādu pamatu izmaksas ir zem 500eur, protams, ja nerēķina personīgu ieguldījumu darba stundās. Bet, salīdzinoši ar to cenu, kuru piedāvā firmas, tad šīs ir kapeikas.
Sharing is caring, show love and share the thread with your friends.