Mēbeļnieku ne visai zemo izcenojumu un aizņemtības dēļ radās doma no sērijas varu pats. Labs arguments arī ir finanšu ekonomija vismaz līdz 60% no tā, ko prasa mēbeļnieki.
Šis stāsts ir par virtuves mēbelēm, kurām nepieciešams individuāls izmērs ar dažādām ekstrām. Arī veikalos pieejamie virtuves komplekti ir vai nu nekvalitatīvi, vai no primitīviem moduļiem, vai ar nederīgu izmēru, vai arī kosmiski dārgi.
Un tā radās doma pašam salasīt mēbeli.
Kā pašam salikt mēbeles.
Protams, ka man ir iemaņas un ilggadēja pieredze darboties ar dažādiem instrumentiem un materiāliem. Skaidrs, ka šis pasākums prasa zināmu pacietību, atbildību, laiku, uzņēmību un līdzekļus. Bet es gribu domāt, ka šāds pasākums ir paspējām ikvienam saimnieciski domājošam vīram. Šis raksts nav domāts kā pamācība, bet pieredzes apmaiņa, viela pārdomām, ko un kā var realizēt paša spēkiem.
Mēbeļu projekts.
Pirmais solis ir konkrēts mēbeļu projekts. Projektā, principā, ir vienkāršs rasējums uz papīra ar visai aptuvenu mērogu, bet ar precīzu izmēru. Tālāk no šī projekta var aprēķināt augšu/apakšu, sānu sienas, atvilktnes/plauktus, aizmuguri un fasādi.
Materiāla izvēle.
Virtuvei visbiežāk izvēlas laminēto kokskaidu plāksni. Var arī citu - no tā lietas būtība nemainās. Mēbeļu karkasam var ņemt kādu no lētākiem kokskaidu lamināta materiāliem, piemēram, vienkārši pelēku, baltu vai kremkrāsā. Šie materiāli ir vairāk kā divas reizes lētāki un maksā ap 4-5 eur/m².
Fasāde, te ko sirds kāro vai līdzekļi atļauj. Fasādes materiāla cena svārstās no aptuveni 8 līdz 60 eur/m²
Kā aprēķināt mēbeļu detaļu izmēru.
Piemēram, ja zināms ir platums, augstums un dziļums, kā arī materiāla(no kura tiks gatavota mēbele) biezums, tad ar elementāru loģiku var aprēķināt katras detaļas izmēru līdz mm. Jā, visi izmēri ir milimetros.
Nākošai solis ir katras detaļas izmēra aprēķins, te svarīgi ir saprast, ka jāņem vērā materiāla biezums, kā arī jāsagudro kuras malas jālīmē ar ABS lenti.
Piemēram, Jūsu skapīša izmērs būs platumā 1000 un garumā 600, tad karkass skapītim būs 1000 * 600mm un dziļums 403, bet materiāla biezums ir 18mm. Tātad sānu sienas ir 600*400 2gb, augša un apakša ir 1000 - 36mm(sānu sienu materiāla biezums) = 964×400 2gb, starpsiena 600-36mm(augšas 18mm un apakšas 18mm materiāla biezums, kopā 36mm) = 564*400 1gb. Aizmugurējā siena 597* 997mm no mēbeļu kartona 3mm. Šādi ar "pirmklasnieka" matemātikas zināšanām var aprēķināt visu karkasa detaļu izmērus.
Dažas lietas, kuras noderēs zināt pie mēbeļu detaļu pasūtījuma veidošanas.
Pasūtījuma lapā norāda detaļas gatavo izmēru, tas ir izmēru kopā ar visām ABS maliņām. Piemēram, ABS maliņas var būt pat līdz 2mm. Bet te nevajag iedziļināties, jo parasti abs maliņas izmēru un paša lamināta atsevišķos izmērus izgatavotāji paši aprēķina tā, lai sanāktu Jūsu pieprasītais izmērs. Protams, to var precizēt pie detaļu izgatavotāja.
Karkass.
Karkasu vienkārši saskrūvē ar eiro skrūvēm, iepriekš izurbjot caurumus vajadzīgās vietas un iegremdējot skrūvju galviņas. Vienkārši ir jāsaprot kur un kāda detaļa atradīsies, un kādas funkcijas tai jāpilda.
Fasāde.
Jāņem vērā, ka starp fasādes detaļām jāņem atstatums - parasti - 3mm gan no platuma, gan no garuma. Piemēram, ir skapītis 1000mm *1000 ar divām durtiņām, tad durtiņas būs 497*997mm 2gb. Tāpat arī ar fasādi atvilktnē. -3mm no platuma, -3mm no garuma. Šādi sanāks atstarpe lai durtiņas un atvilktnes varētu brīvi funkcionēt.
Atvilktnes.
Metabox ir atvilktnes mehānisms ar metāla sānu sienām. Atliek tikai pieskrūvēt pie viņa atvilktnes dibenu un aizmugurējo sieniņu, vēlāk arī priekšējo fasādes sienu.
Kā aprēķina dibenu un aizmugurējo sienu atvilktnē.
Šeit būs aprēķins metabox atvilktnēm. Piemēram, ir aile ar iekšējo izmēru 600mm*200mm.
Tātad metabox jāsūta 550*150mm un skaidu plate dibenam 16 vai 18mm biezumā ar izmēru -31mm no ailes iekšējā platuma, tā tad 600 - 31mm = 569mm platumā un 550 - 2mm = 548 dziļumā. Aizmugurējā siena ir vienāda ar atvilktnes mehānisma metabox augstumu, tātad 150mm - skaidu plates biezums 18 vai 16mm, tā tad 132 vai 134mm.
Reliņi
Nedaudz savādāk rēķina aizmugurējo atvilktnes sienu, ja Jūs izmantojat reliņus. Piemēram, Jūsu atvilktnes būs 300mm augstumā, tad aizmugurējā siena jātaisa 240 - 260mm, lai būtu kur stiprināt reliņus un sienas augstums netraucētu atvilktnes brīvu funkcionēšanu.
Reliņu montāža ir fantastiski vienkārša - fasādē no iekšpuses jāieurbj 10mm ar urbi 10mm jāiesprauž reliņš un aizmugurējā sienā jāpiestiprina stiprinājums ar vienu vai divām skrūvēm.
Reliņi nemaksā dārgi - vien pāris eiro par komplektu, bet piedod nestandarta augstai atvilktnei (virs 250mm) burvīgu izskatu un stabilitātes sajūtu. Tos var likt vienu vai divus katrā pusē - atkarīgs no atvilktnes augstuma. Tāpat ar reliņiem var regulēt fasādi, lai tā pieguļ un neizliegtos laika gaitā.
Atvilktnes fasādes turētājs.
Vienkārši skrūvējams ar divām skrūvēm, to var nedaudz regulēt +/- 2-3mm. Te montāžas izmērus jāmēra atsevišķi konkrētai atvilktnei, jo tie ir atkarīgi no atrašanās vietas un vadulu izvietojuma. Vienkārši ieliek atvilktnēs, kuras jau ievietotas karkasā pamatiņu (bez fasādes) un ar lineālu nomēra tā precīzu atrašanās vietu attiecībā pret pārējām fasādes vai karkasa daļām, tad to pārnes uz konkrēto atvilktnes fasādi un piestiprina.
Jāņem vērā, ka pamatiņš jāskrūvē fasādes iekšpusē un vēlams apdomāt, kura puse ir īstā, kur augša un apakša... Nekas sarežģīts, bet steigties nevajag.
Pasūtījuma veikšana.
Jāveic pasūtījums, tas ir jāaizpilda pasūtījuma lapa, kuru var lejuplādēt pie lamināta detaļu izgatavotājiem. Pēc tā, kad norādīti visi izmēri, visas malas, kuras nepieciešams nolīmēt ar lamināta maliņu. Pasūtījumu lapu nosūta izgatavotājam uz norādīto e-pasta adresi. Izgatavotājs veic aprēķinu un atsūta Jums cenu piedāvājumu. Tālāk saskaņo apmaksu, izpildes termiņu un piegādi.
Furnitūra.
Nepieciešamas viras(enģes) atvilktņu mehānismi, paceļamie mehānismi, rokturi, restes, atkritumu spainis, kājiņas utt.
Šeit gaumes jautājums, bet man sanāca tā, ka atvilktnēm izvēlējos metabox no Samet, jo Blum nebija pelēkā krāsā. Viras ņēmu no Blum ar aizvēršanās liftu.
Durtiņu viru montāža.
Šis pasākums ir visai vienkāršs, lai gan sākumā šķiet pavisam neizpildāms.
Atliek iegādāties frēzi d35mm, kura maksā ap 4eur. un jābūt vismaz rokas urbjmašīnai.
Protams, ka stacionāra urbjmašīna derēs labāk, tā kā tai var izlikt šablonu, piemēram, ja jums jāurbj 20 durtiņām viras.
Tātad kurā vietā jāliek viras uz nosedzošām durtiņām.
100mm no augšas un 100mm no apakšas. No sāna līdz urbuma centram 22mm.
Pamatiņu montāža.
Tad kad uzliktas viras durtiņām, tad jau konkrētā vietā(kur durtiņas atradīsies) pieliek durtiņu kā viņai būtu jābūt un atzīmē pamatiņu skrūvju vietu. Tad šajā vietā no korpusa malas nomēra 37mm - ieurbj caurumu un stiprina viras pamatni.
Durtiņu paceļamie mehānismi.
Šie te mehānismi nav visai lēti, to cena sākās no 8 eur līdz 35eur par gabalu. Protams, ka lētākais variants neievieš īpašu uzticību. Vidus ir aventos hk-s no Blum. Te arī divi varianti tāda kā celtspēja. Svara parametrus aprēķina no paceļamo durtiņu izmēra + roktura svara
Stiprinās pie mēbeļu karkasa ar trim skrūvēm un ir divi ekscentri, kuri ir jāieurbj ar 5mm urbi. Ekscentru viduspunkts ir 56mm no augšas un no mēbeles ārējās malas 37mm, nākamais pēc 64mm.
Pamatiņš jānomēra attiecībā pret fasādes izkārtojumu un jānostiprina ar trijām skrūvēm pie durtiņām.

Fantastiski ērts pasākums.
Galda virsma.
Galda virsmu aprēķina arī pēc projekta, protams, jāsaprot, ka galda virsmām viena mala būs ieapaļa. Izvēlās materiālu un pasūta vajadzīgo izmēru. Stiprinājums var būt realizēts uz koka tapām 8mm vai ar stūra savilcējiem.
Bet, manā gadījumā galda virsma plānota no oša vai ozola salīmētiem dēļiem. Process ir diezgan garš - domāju, ka jātaisa jauna tēma.
Galda virsmas līmēšanaSharing is caring, show love and share the thread with your friends.