Laukakmens pamatu siltināšana un nostiprināšana

Kā un ko darīt, ja tev mājai pamati ir nelīdzeni no akmeņiem , kuri mūrēti ar mālu javu. Parokot no ārpuses vaļā pamatus, kuri ir mūrēti aptuveni  - 100 gadus atpakaļ un ir iespaids, ka nevar pārāk daudz rakt vienā reizē, jo kā zināt vai tie neiebruks, neiekritīs?!  Tādējādi tika lemts rakt pa nelieliem posmiem, t.i.  4-5tm. Rakts tika lāpstas platumā un 50-60cm dziļumā, kas ļauj kā formu izmantot "zilo" spiediena noturīgo putuplastu, kuru stiprina iedzenot zemē metāla leņķus kā ārējo atbalstu ik pēc 40-50cm - ar aprēķinu, lai sanāk vieta javai un armatūrai, apmēram 100-140mm no laukakmeņu pamatiem.

Javu gatavoju ar javas maisītāju uz 200l. Jāteic, ka perfekts aparāts šim uzdevumam, jo dienā spēju atrakt un ieliet apmēram 5-6tm. , un gatavais javas maisījums likās nepamatoti dārgs pasākums, salīdzinot ar maisītāju, kurš maksāja iegādes brīdi apmēram 120 eiro. Vēl tas, ka javu uzsūti nezinot, kādi būs laika apstākļi, bet darbiņš ārpusē, tā kā gatavā javas sūtīšana man neder.

Armatūru izvēlējos 6mm, liku pārsvarā horizontāli - atskaitot vertikālos stieņus, pie kuriem ar armatūru sasiešanas drāti stiprināt horizontālo armatūru. Armatūras netika liktas bieži, t.i. ik pēc 20-30cm vienā rindā.

Betona vai javas pagatavošana.

 Izvēlējos c42,5 markas cementu, kuru tāpat sauc par „super cementu” vai „500”. Celtniecības granti un smalkās šķiras šķembas ar attiecību cements-1/grants-2,5/šķembas-2. Sanāca tīri stipra java, kura cietēja apmēram trīs diennaktis. Tā kā izmantoju putuplastu (zilo, rievaino) kā formu, tas arī vairs nebija jālīmē, jo sacietējot javai tas turas ļoti labi, pat nevajag nekādus "īpašos" plastmasas dībeļnaglas putuplasta stiprināšanai.

 Darba secība izskatījās šādi:

1. Izrok vietu pamatu siltinājumam un nostiprinošai betona/javas kārtai.

2. Ar ūdens strūklu viegli noskalo zemi un smiltis no akmeņiem.

 3. Uzliek no  putuplasta formu un nostiprina to kā formas atduri izmanto tērauda leņķus.

 4. Saliek armatūru ar vajadzīgo soli un nostiprina.

5. Pagatavo javu un pilda formā, ar kādu priekšmetu, piemēram, cauruli bakstot, lai java noblīvētos.

6. Pieblietē ar zemi formu no ārpuses, lai java to pārāk neizspiestu uz āru.

Piezīmes: Protams, ka pamatu līnija cokola daļā nesanāk ideāli līdzena, jo putuplasts tomēr nav tik stabils kā formas veidnis, bet mocīties likt veidņus nebija vēlmes, turklāt cokola daļa būs redzama tikai 5-8cm un viņu pārsegs skārda palodze.

Tālākās darbības: Ļaut kārtīgi sacietēt javai – apmēram mēnesi, ik pēc dienas vai divām palaistot to no virspuses  ar ūdeni, tad līmēt armējošo sietu, pielīdzināt, noslīpēt un nokrāsot ar cokola krāsu.  No augšas montēt skārda palodzi. Secinājums: Darbiņš nav viegls un nav ātri darāms, bet šādi rīkojoties, var relatīvi samazināt pamatu nosiltināšanas un nostiprināšanas izmaksas, jo protams, ka dārgi uzbūvēt ir gana, gana vieglāk... Ja ir kādas idejas kā darīt citādi, lūdzu, komentārus. Šajā stāstā ir runa par vienstāvu koka māju. Protams, ka katrā gadījumā savas spējas un iespējas ir jāvērtē individuāli.



Sharing is caring, show love and share the thread with your friends.


loading...