Guļbūves apakšējā vainaga maiņa

Kam ticis lauku īpašums, uz kura atrodas koka guļbūves, kuras celtas pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados, noteikti būs aktuāli šo namu savešana kārtībā. Šajā laikmetā cēla divu veida guļbūves. Pirmā ir baļķu guļbūve, otrā brusu guļbūve.  Baļķu guļbūve ir tiešā nozīmē celta no baļķiem, bet brusu no brusām. Abos variantos uz stūriem ir savienojuma atslēgas un viducī tapas, bet starp brusu vai baļķiem sūnas. Atšķirībā no baļķu guļbūvēm, brusu guļbūves var būt vēl apšūtas ar vagona dēļiem. Kas kopējs šīm guļbūvēm? Abām var būt problēmas ar pirmās, otrās, trešās un pat ceturtās rindas vainagiem, pie kā visā mājas vai ēkas perimetrā. Baļķu guļbūvei noteikti šo vainagu mainīt būs grūtāk, jo jāievēro visas tā laikmeta tehnoloģijas, piemēram, tādas kā stūra atslēgas, tapas un pildījums starp baļķiem.

Brusu guļbūvei ir vieglāk, tai nāk virsū apšuvums un var pie vainagu maiņas izmantot mūsdienu stiprinājumus.

Abu guļbūvju gadījumos var būt tā, ka noņemot pirmo vainagu būs  jālabo vai jālīdzina  arī pamati.

Protams, ka pirmais, kas darāms ir jānovērtē cik vainagu jāmaina. Tātad jāapseko māja. Kad ir skaidrība par nepieciešamiem darbiem, tad var jau aprēķināt nepieciešamo kokmateriālu daudzumu. Kokmateriālam pirmās rindas vainagam ir jābūt izcili labam un sausam, jo pati lielākā slodze pienāksies tieši uz viņu.

Antiseptiķis - te arī baļķu guļbūvei būs mazāk iespēju, lai gan,  ir pieejami caurspīdīgi antiseptiķi, bet priežu darva laikam nederēs, dēļ savas tumši brūnās krāsas.

Mājas sienas posmu izzāģēšana un pacelšana. Lai samainītu bojāto brusu/baļķi, nāksies pirmajā vainagā iezāģēt revīzijas domkrata lielumā, un piepacelt māju uz pāris centimetriem, lai bojāto materiālu pa gabaliem(3-5t.m.) varētu izcelt, tad novērtēt pamatu virspuses stāvokli. Ja pamatu augšējā puse ir bojāta, tad noteikti, tā jāsaved kārtībā.

Kā  izlīdzināt pamatu augšējo daļu.

Atkarībā kādā stāvoklī tie ir, bet  iespējams, kad būs nelīdzenumi jānokaļ un jāuzvelk izlīdzinoša javas kārta. Iespējams, ka būs arī vieta, kur jāievieto armatūra pamatu augšdaļas nostiprināšanai. Javu pamatu izlīdzināšanai taisīju šādi: 1cements pret 2,5grants. Šāda java ātri savilksies un nākamā dienā jau varēs veikt tālākas darbības. Protams, ja īpašumā nedzīvo var javas kārtu atstāt žūt arī vairākas dienas.

Kad pamati pielīdzināti un java sacietējusi, tad var tos noklāt ar ruberoīda kārtu vai pat divām kārtām un celt virsū jaunās ar antiseptiķi apstrādātās brusas vai baļķus. 

Manā gadījumā brusas mainīju pa 3-5 tekošiem metriem, jo nebija iespēju māju pacelt visā sienas garumā. Turklāt šķita arī nedroši celt visu sienu(12,5 tekošo metru) uzreiz. Tā arī pa posmam ar soli 3 līdz 5 metri apgāju visas mājas perimetru. Vienu posmu samainu, nostiprinu un tikai tad sāku nākamo.

Mājas perimetrs bija apmēram 42 tekošie metri. Darbiņš nav viegls, tādēļ ir labi atrast kādu palīgu. Manā gadījumā palīgu nebija. Darbs prasīja vismaz 2,5mēnešus.Sharing is caring, show love and share the thread with your friends.


domeniks atbildēja
1 Gads
Kad tie baļķi vai bruses ir jāmaina? Vai ir kādas īpašas nolietojuma pazīmes kā var saprast ka apakšējais vainags ir pagalam?  

Vai nav labāk to pirmo baļķu rindu apstrādāt ar kādu eļļas krāsu, lai tā neuzsūc mitrumu no zemes?

Jānis atbildēja
1 Gads
Īpašās pazīmes visvieglāk ir noteikt vizuāli. Tas noteikti būs redzams, kad koks ir sācis pūt vai trūdēt. 

Par eļļas krāsu precīzi nezinu, bet domāju ka labāk impregnātors..., svarīgi jau, lai baļķis neatrastos tieši uz zemes. Tādēļ kā hidroizolāciju arī klāj apakšā ruberoidu, lai tas nepieļautu mitruma vai slapjuma nokļūšanu koksnē. 

loading...