Elektrības skapja ierīkošana un grupējums

Jāvelk elektroinstalācija mājā vai dzīvoklī?

Sanāk, ka pašā sākumā jāsazīmē plāniņu, kurā atzīmē galvenos patērētājus, tas ir vietas, kur jābūvē rozetes, apgaismojuma slēdži, pāra slēdži un apgaismojuma atrašanās vietas. Tāpat jāsadomā elektrības sadales skapja ierīkošanas vieta, kā arī jāaprēķina, lai pietiktu vietas šai sadales skapī visiem nepieciešamiem drošinātājiem. Zinot, kur un kas atradīsies, var sākt aprēķināt grupas, nepieciešamo vadu daudzumu, dzīslu skaitu, vada šķērsgriezumu un drošinātāju daudzumu,  ampērus un klasi.

Automātu skaits vai grupas.

Kā aprēķināt, cik grupu nepieciešams.  Namos, kuri celti ap 1960-1980. gados taisīja vienfāzes slēgumiem divas grupas, tas ir vienu gaismai un vienu rozetēm vai arī starp telpām dalīja, piemēram, vienai pusei dzīvokļa viens korķis, otrai - otrs. Tā kā divi korķi visām lietām un viens korķis kopējs. Gadījumā, kad sanāca īssavienojums rozetē, tad nereti pazuda arī gaisma telpā. Mūsdienās, kad patērētājiem pieejami dažādu klašu automāti ar visdažādākajām iespējām, piemēram, automāts kilovatu skaitītājs, automāts taimeris, automāts noplūdes utt. Kā sacīt, ar diviem korķiem(drošinātājiem) vairs neiztikt...  Kā grupēt?

Drošinātāju izvēle.

Šķiet, ka pats vienkāršākais un efektīvākais grupējums vai sadalījums varētu būt, ka katrai telpai divas grupas, kur viena no grupām būtu apgaismojums ar 6-10A B klases drošinātāju, otra rozetes  ar 10-20A B klases drošinātāju. 

Drošinātāju klases A, B vai C nosaka vai raksturo automāta iedarbības vai nostrādāšanas laiku, kuru mēra sekundes simtdaļās. Piemēram, A klasei būtu jānostrādā ātrāk nekā B klasei un B klasei ātrāk par C klasi, bet nereti var gadīties, ka īssavienojuma gadījumā nostrādā abi automāti, gan sadales skapī iekšā B klase, gan sadales skapī pie ievada  C klase.

Tātad, ja nav īpašu prasību, tad katrai telpai būs pietiekami ar divām grupām un attiecīgi diviem automātiem. Tālāk sanitārās telpas vai telpas ar paaugstinātu mitrumu - te pēc vēlmes var nākt klāt noplūdes automāts, kuru pieslēdz sākumā un tad izejošo fāzi vēl var dalīt grupās. Protams, informatīvos nolūkos vēl var uzlikt kilovatu skaitītāju...

Automāts taimeris ar iespēju iestatīt ieslēgšanās un izslēgšanās laiku, un dienu ir noderīgs, piemēram, pagalma apgaismojumam, dārza laistīšanai, interneta rūterim, ja gribam naktīs to atslēgt automātiski, ūdens sildītājam lai nesilda ūdeni naktīs, ja vien nav "gudrie boileri", piemēram, tādi kā „Ariston evo”, kuri paši ekonomiskā režīmā pieskaņojas patērētāju ieradumiem un tādējādi taupa elektroenerģiju.

Vada izvēle.

Vadu izvēle parasti svārstās starp  1,5x3 vai 2,5×3 cietais vads. Apgaismojumam parasti izmanto 1,5×3. Kontaktiem gan 1,5×3, gan 2,5×3. Slodze vadam 1,5×3 aptuveni līdz 3kw ar nosacījumu, ka vada garums ir mazāks par 50tm, bet vadam 2,5×3 aptuveni 4,2kw ar nosacījumu, ka, vada garums nepārsniegs 50tm.Sharing is caring, show love and share the thread with your friends.


loading...